Sobota
Dopolední program
Divadlo DRAK N´ROSES (park) (10:00-10:45)
Drak N´ Roses je divadelní soubor ze Soběslavi tvořený loutkářem Janem Růžičkou, evangelickým farářem Richardem Dračkou a jejich loutkami. Vystupují s pohádkami pro děti, ale zpracovali také Shakespearova Othella a výraznou část jejich repertoáru tvoří originálně pojaté biblické příběhy (Samson, Jonáš). Do Bludníku přijedou s „hororem z podzemí pro malé děti“ Žížaly, cvrčci a tyvíškdo. Při jejich představeních se ale baví i dospělí, takže všechny zveme k účasti.
2. vernisáž výstavy Barevný svět Elišky Skálové (Výstavní síň U sv. Jana) (11:00-11:30)
Zahraje Martin Kyšperský.
https://www.facebook.com/eliska.skalova.7
Beseda – Martin Fendrych (Irský stan) (12:00-13:00)
ápad začlenit do programu festivalu besedu se zjevně ujal – Erika Taberyho jste loni vyzpovídali tak důkladně, že málem nestihl vlak. Letos budete mít možnost setkat se a pohovořit s jeho bývalým kolegou z Respektu – Martinem Fendrychem. Tento novinář, formovaný disentem a bytovými semináři Milana Machovce, působí v současnosti jako komentátor serveru Aktuálně.cz. Zaměřuje se především na domácí politiku, jejíž prostředí poznal velmi zblízka coby náměstek ministra vnitra Jana Rumla. Je rovněž spisovatelem, jeho poslední knihou je žhavá novinka Šaman, kterou psal formou blogu – každá kapitola tak vyplývá z Martinovy invence, ovlivněné aktuálními událostmi.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Fendrych
Hudba na pódiu
May the Way (13:00-13:50)
Jonáše a Matyáše Kellerovy si mnozí vybaví coby členy rodinného uskupení Oops, které zahajovalo sobotní program předloni. Tedy pokud jste přes davy fanynek viděli na pódium. Letos dorazí s nedávno založenou kapelou May the Way. Ta svým nonkonformním stylem, výrazným klavírem a punkově romantickými texty jistě potěší všechny, kdo za mlada chodili na Psí vojáky nebo Zuby Nehty. Ale určitě si získá i ty, kdo v té době ještě nebyli na světě.
https://soundcloud.com/user-563098166
Koza na útesu (14:50-15:40)
Odpoledne po probdělé noci bývají ospalá. Zvlášť v létě je to proto ideální čas povalovat se ve stínu na dece a vychutnávat si kafe nebo vodní dýmku. To by ale nesměla tou dobou na pódiu hrát pražská skupina Koza na útesu, jejíž řízný klezmer zaručeně probere a rozpohybuje všechny v doslechu. Tempo, v jakém tahle skupina hraje staré židovské písně je skutečně punkové, zároveň ale věnuje velkou pozornost aranžím, kterým díky vydatnému zapojení houslí, klarinetu či akordeonu neschází pestrost. Milovníky židovské kultury jistě potěší, že většina písní je zpívána v hebrejštině a jidiš. Lechayim!
http://bandzone.cz/kozanautesu
Květy (16:40-17:30)
Za ty čtyři roky, které uplynuly od jejich posledního koncertu v Jimramově, prošly Květy výraznými změnami: z kvartetu se stalo trio, jehož zvuk výrazně posunul k syntetice a elektronice nově příchozí Ondřej Kyas. Skupina se tak odvážně vydala do nových vod, ale zároveň si zachovala svůj osobitý styl: díky nenapodobitelnému zpěvu Martina Kyšperského, bicí soupravě Aleše Pilgra, která připomíná hrající vetešnictví, a textům, ve kterých se potkávají historky ze života se snovými obrazy, si Květy okamžitě vybaví i ten, kdo nesledoval jejich poslední vývoj. Kapela také za tu dobu stihla vydal tři nové desky a připsala si na konto třetího Anděla za album Miláček slunce z roku 2015.
CoCo and the Butterfields (GB) (18:30-19:20)
V roce 2012 se parta buskerů z anglického Canterbury rozhodla spojit síly a padli si do noty tak dobře, že kromě pouličního muzicírování spolu začali koncertovat také po klubech a festivalech. Každý z členů přispěl k výslednému zvuku něčím ze své předchozí tvorby, takže se v jejich hudbě potkává anglický folk s cikánskými vypalovačkami a beatboxem. Dráha této kapely začala doslova raketovým startem, když se hned v prvním roce své existence stala celkovým vítězem prestižní soutěže Live and Unsigned, které se zúčastnily tisíce britských skupin. Od té doby už stihli zahrát na pódiích řady evropských festivalů, u nás se představili v roce 2015 během Colours of Ostrava.
http://www.cocoandthebutterfields.com/
Pavol Hammel & Prúdy (SK) (20:20-21:20)
Pavola Hammela jsem v 70. letech vnímal jen okrajově jako takového slovenského Neckáře. Ale když jsem v osmdesátém navštívil svoji první antidiskotéku Jiřího Černého a on po slovech, že sice neví, jakou desku by si vzal na opuštěný ostrov, ale nejčastěji že poslouchá Zvoňte, zvonky, pustil Baladu o smutnom Jánovi, bylo vymalováno. Nezřízené bylo mé nadšení, když jsem tuto první desku Prúdů objevil v antikvariátu v Myslíkovce a patří také k mým nejposlouchanějším (mám všechna čtyři vydání). A protože letos uplyne 50 let od jejího natočení (vyšla ale až o rok později), Prúdy vyrazí na vzpomínkové turné a díky tomu budeme moci zavzpomínat nebo se naopak seznámit se zlatými šedesátými i v Jimramově.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zvo%C5%88te,_zvonky
Organ Explosion (GER) (21:50-22:50)
Tři spolužáci z mnichovské konzervatoře se po jedné dlouhé a mimořádně vydařené jam session rozhodli založit jazzové trio. Jak už název napovídá, dominantním nástrojem je Hammondův orgán, rytmiku obstarávají neméně věhlasný Fender Jazz Bass a letité bicí Ludwig. Tyto takřka historické nástroje dodávají kouzelný retro nádech jinak velmi moderně pojatému fusion, ve kterém se jazz potkává s vlivem funku, blues i taneční muziky. Od svého vzniku Organ Explosion svépomocí nahráli a vydali eponymní album z roku 2014 a desku Level 2, která vyšla předloni.
http://www.organ-explosion.de/
Queens of Everything (23:20-00:20)
Milovníci žesťů a rychlého tempa si přijdou na své také v sobotu. O královskou porci našláplého rockabilly se postará kapela Queens of Everything, která má s nakládáním pod festivalové i klubové kotle bohaté zkušenosti – už deset let nedělá nic jiného. Hutný zvuk dvou saxofonů a dvou pozounů, chraplák frontmana Krleeshe a strhující kontrabasová performance zajistí, že si Královny určitě podmaní i jimramovský park, kde letos vystoupí poprvé.
http://bandzone.cz/queensofeverything
Fapella (00:50-01:40)
Závěr sobotní noci bude patřit mladým. Tedy aspoň na pódiu, na place pod ním můžou bez obav zůstat i ti dříve narození – melodický rock, výrazně ovlivněný hudbou 50. a 60. let snadno rozhýbe návštěvníky festivalu bez ohledu na věk. Pouze doporučujeme si před koncertem vygooglit pojem „troll“ a od něj odvozené slovo trolling – jedná se o stavební kámen textů a vlastně celé image této svérázné pražské kapely.
https://cs-cz.facebook.com/FapellaMusic/
Hudba ve stanu
Jericho (13:50-14:40)
Na festivalu Otevřeno se mi líbí jeho mezigenerační charakter. Zatímco se na pódiu bude loučit mladá začínající kapela May the Way, stan rozezvučí skupina, která hraje neskutečných 32 let (i když v posledních letech hlavně tady v Jimramově). V nedávné době prošlo Jericho lehkou přestavbou, která s sebou přinesla i určité změny v nástrojovém obsazení: ubyl Mílův saxofon, Tomáš Lavický začal zpívat na plný úvazek a na pozici baskytary ho se svou pětistrunkou zastoupil benjamínek kapely David Jun. Operace proběhla úspěšně a tak si v sobotním odpoledni můžeme kromě irské kávy vychutnat taky léty prověřený vysočinský bules-rock.
Memory Band (15:40-16:30)
Štafetu ve stanu převezme po Jerichu Memory Band, který je s ním personálně částečně provázaný. Kapelu založila parta přátel ze Svratky a okolí za účelem zahrát si své oblíbené písně. Bez jakýchkoliv ambicí být objevováni či obdivováni se jim přiměřeně daří oboje a tak je dnes Memory Band oblíbenou stálicí řady regionálních akcí, náš festival v to počítaje. Těšit se můžete na písně Boba Dylana, Jimiho Hendrixe či The Doors v přebásnění Petra Kalandry, Roberta Křesťana nebo Jardy Svobody.
https://cs-cz.facebook.com/MemoryBandSvratka/
Dura & Blues Club (17:30-18:20)
Jako má britské blues s modrýma očima svého Alexise Kornera a Johna Mayalla, patří k otcům slovenského blues Juraj „Dura“ Turtev. S kapelou Bluesweiser se v Jimramově představil v letech 2001 a 2006, podruhé navíc s projektem Modroblues předvedl v neděli v kostele Šamorínské verše. S volným seskupením Dura & Blues Club se několikrát objevil i v novoměstském sluníčkářském klubu Středozemě (blahé paměti) a teď ho s ním přivítáme i v Jimramově. Mezi spoluhráči by se měla objevit legenda československého bigbítu (Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum, Fermata, Blue Effect …), baskytarista Fedor Frešo.
http://bandzone.cz/durabluesclub
Jarda Svoboda + Holy Fanda & The Reverends (19:20-20:10)
Písničkáře a trabanditu Jardu Svobodu nejspíš není potřeba jimramovskému obecenstvu příliš představovat. Tentokrát dorazí bez své domovské kapely, která má mateřskou dovolenou, zato přiveze harmonium a vyvede z omylu všechny kdo si myslí, že se na tenhle nástroj nedá zahrát pořádný nářez. Společnost mu bude dělat skupina mladých šikovných multiinstrumentalistů, kteří obohatí jeho písně o zvuk trubky či hudební pily. Jarda s touto partou, známou jako Holy Fanda & The Reverends spolupracoval při nahrávání svého alba Solo, které tvoří základ jeho současného repertoáru. On zase na oplátku hostoval na jejich desce Konec cesty, z níž také uslyšíme několik písní.