Pátek

Zahájení

Happening: vztyčení Pštrosa – výtvarná skupina Pozdní sběr/jižní svah (17:50)

Nejmenovaní výtvarníci na velmi volné noze se onehdá sešli v hlinecké restauraci jaksi spíše na závěrečný potlach u příležitosti zakončení malířských kurzů, které vedl pan Miroslav Vodička. Jenže král je mrtev, ať žije král – když skončil kurz, co takhle udělat na festivalu Otevřeno pštrosa v nadživotní velikosti a vejce k tomu. Nu, a proč ne?

Hudba

Jonas & the Whale Blues mine TRIO (18:00)

Úvodní tóny letošního ročníku budou patřit kapele se starozákonním názvem. Jedná se o energické bluesrockové trio, které loni se spoluhráči ze Žďáru nad Sázavou založil zpěvák a komiksový kreslíř Jonáš Ledecký. Hrají vlastní skladby i pár převzatých věcí, na internetu lze zatím najít asi 20 vteřin jejich hudby, tak jsme zvědaví, co předvedou!

The BladderStones (19:40)

Hlavní stage v Bludníku je na úvod věnována bluesovým triům. The Bladderstones ve složení Tomáš Frolík – Johnny Judl (na Jimramov zavítal předloni s Jablkoní) – Michael Nosek (slyšeli jsme ho např. loni v Personal Highway) jsou hodně našlápnutí. Nejen, že taková je jejich hudba, pánové po albu Bored of Love z roku 2014 vyhráli bluesovou soutěž Blues aperitiv a na listopad chystají nové album.

minus123minut (21:20)

Minuty se v Bludníku poprvé představily v roce 1998, rok po svém oficiálním vzniku, kdy se ke Zdeňku Bínovi a Dominiku Tůmovi přidal basák Fredrik Janáček. V roce 2009, po vydání jejich šestého alba, ale skupina ukončila činnost a vypadalo to definitivně. Zdeněk Bína koncertoval s akustickým projektem a na jaře 2015 vydal sólové album Bird. V roce 2016 ale přišla překvapivá zpráva, že skupina se ve složení Bína – Janáček a nový bubeník Dano Šoltis obnovila. Rádi je po té dlouhé odmlce přivítáme i v Jimramově, užijte si to. Šuba duba!

Erik and Worldly Savages (22:50)

Páteční večer roztančí ze Srbska dorazivší mezinárodně obsazená kapela Erik & Worldly Savages, která přiveze nakažlivý balkánský folk punk. Za vznikem kapely stojí Erik Mut, muzikant, zpěvák a kytarista z kanadského Toronta se slovenskými, německými a keltskými kořeny, který se při svém hledání tvůrčí inspirace dostal až do srbského Bělehradu.

Lucky Joke (0:00)

Před cestou do spacáku vás skoro již tradičně popadne a nepustí jazz-funková nálada, tentokrát ji zajistí Lucky Joke z Litomyšle. Dali se dohromady v roce 2015, loni před Vánoci vydali album Living Proof. Mají na playlistu pár coverů, ale povětšinou hrají svoje vlastní skladby s dominantním saxofonem či příčnou flétnou Jana Kasala. Svou hudbu označují jako „černošský palbičky“.

Irský stan

Jericho (18:50)

Když jsme to předloni poprvé zkusili bez Jericha, ti vykutálení staříci nějak proklouzli do Irského stanu a řádně to tam rozbalili. Dokonce ani jejich skalní fanoušky to nezmátlo a v čele s Jardou Pecharem stan ovládli a vytvořili tlak několika skvělých atmosfér. Loni tedy Jericho zaslouženě slavilo comeback na hlavní stage a rozhodně netvrdím, že tam pohořeli, ale tentokrát si je pojďte poslechnout opět do stanu.

Přetlak věku (20:30)

Skupina ve složení bicí, basa a flétny či klarinet (dříve trubka) existuje zhruba od roku 2011 a má na kontě už dvě alba, to druhé, nazvané A přece teče vyšlo u Josefa Jindráka v Polí5. Netypický sound a hravost skloubená s humorem zaplní k večeru Irský stan, přijďte se občerstvit.