Sobota

Dopolední program

Dřevěné divadlo: Princezna na hrášku (park) (10:00)

Znáte pohádku O Aladinovi? Nebo O princezně na hrášku? A co Zvířátka a loupežníci? Asi ano – ale zaručujeme vám, že ve svěžím provedení Honzy Hrubce to bude zcela nový zážitek pro děti i dospělé.

Výstava fotografií: Jaroslava Hánělová: Zmizelé krajiny
(Výstavní síň U sv. Jana) (11:00)

S tvorbou paní Hánělové jsem se setkal zase zcela neplánovaně v loni na její výstavě ve staré evangelické škole v Proseči. Naprosto mě fascinovaly obrazy a portérty z krajin blízkých Proseči, vše na černobílé fotografii. Krajiny a lidé, které již zmizely, …70. léta minulého století. Přijďte se zadívat a zahloubat do portrétů starých lidí, obrazů krajiny – velmi, velmi daleko od záplavy obrazových vjemů digitální fotografie, putování černobílým snem.

Diskuze: Erik Tabery (Irský stan) (12:00)

Zdá se nám, že doba je přímo napěchovaná až na hranici výbuchu tématy, o kterých je třeba přemýšlet a mluvit. Pokusili jsme se tedy program rozšířit o moderovanou diskuzi. Pozvali jsme šéfredaktora Respektu Erika Taberyho a jsme moc rádi, že pozvání přijal. Téma jsme nespecifikovali, ale jistě nebude problém témata na místě formulovat a diskutovat. Pokud chcete zažít dobrodružství rozhovoru s respektovaným novinářem a mužem širokého rozhledu, zavítejte v tuto dobu do Irského stanu!

Hudba

BomBarďák (13:00)

Před sedmi lety vyšly u Indies dva samplery s písničkami pro děti od různých kapel, které zastřešovala fiktivní kapela 3B. Ta se stala inspirací pro dětské hudebně divadelní představení Příhody kluka BomBarďáka!, které mělo premiéru v roce 2012 na Colours of Ostrava. Autorem je Jiří Jelínek z Divadla DNO (např. Svět podle Fagi), který s Michalem Daleckým a Filipem Nebřenským vytvořil kapelu a hrají písničky z představení vydané též na albu Písničky kluka BomBarďáka. Je naděje, že představení se bude líbit vám i vašim dětem.

Listolet (14:40)

Zlínsko-brněnský folkrock Listolet už nám jednou v Jimramově zahrál – před čtyřmi lety. Bylo to v období rozletu, krátce po prázdninách tehdy vydali své druhé album Malý kluk, na kterém hostovala též nám známá Beata Bocek. Tak jsme zvědavi, jak bude znít kapela kolem pozoruhodného textaře, skladatele, ale též režiséra a vynálezce podivných hudebních nástrojů Tomáše Háčka teď, kdy už ladně létá nejen nad Hostýnskými vrchy, Petrovem a Kraví horou, ale nad celou českou kotlinou.

Martina Trchová & Trio (16:30)

Je to k nevíře, ale už je to sedm let, co jsme tu měli písničkářku Martinu Trchovou. Zrovna chytla ten posunutý zářijový propršený ročník, tak doufáme, že letos to vyjde lépe. Od té doby stihla vydat knihu Deníky z Ladakhu a s doprovodným triem hlavně nahrát nádhernou desku Holobyt, za kterou letos získala Anděla. V doprovodné skupině se natrvalo usadil jablkoňský bubeník Petr Chlouba, který žel nemůže přijet, ale osiřelé trio doplní všestranný dechař Bharata Rajnošek.

Zuby nehty (18:10)

Legendární dívčí kapela kolem Marky Míkové zahrála v Bludníku poprvé v devadesátém třetím a potom dvakrát na přelomu století, kdy za bicími seděla Jana Modráčková známá poté z Trabandu. Naposledy jsme je tu měli ve výročním roce 2014 a rádi je opět přivítáme.

Longital (19:50)

Longital hrál v Jimramově v roce 2009 a předtím ještě pod jménem Dlhé diely v roce 2004, v obou případech jako duo Daniel Salontay + Shina. Už bylo tedy rozhodně načase tohle slovenské eso znovu pozvat, zvlášť když se od té doby mnohé událo: vyšlo asi pět nových alb (naposledy vloni album Divoko) a do kapely se vrátil bubeník a klavírista Marián Slávka.

Zrní (21:20)

Raketovému nástupu téhle kladenské party čtyř Honzů a jednoho Ondřeje v letech 2011 a 2012 jsme podlehli i my a s námi spousty těch, kteří si je z Bludníku v roce 2012 odváželi jako nový objev. Od té doby se pravidelně objevují na cenách Apollo i Anděl. Letos na jaře vydali novou Jiskřící desku a do Bludníku se vracejí na vrcholu.

KYX Orchestra (22:50)

Tento chrudimský big band explodoval v Bludníku již dvakrát – v letech 2012 a 2014. A vždy s velkým úspěchem, takže jsme se rozhodli jej pozvat do třetice. Parta hudebníků, co se sotva vejde na hlavní stage a pan dirigent musí skoro stát na zdi, výborné zpěvačky a pořádná nálož. Však víte.

Monoskop (0:20)

Vytrvejte na závěr sobotního večera a dočkáte se pražské party Monoskop, jejíž hudba vychází z trip-hopu. Samply, basu a bicí ale doplňují trubka a housle a zpěv Petry Horváthové. Kromě obměn za bicími hrají ve stejné sestavě od roku 2009. V zimě vydali nové EP Lalou. Těšte se na silně atmosférické písně.

Irský stan

Radosti života (13:50)

Radosti života, trio Lavický & sons hrající básně Františka Gellnera, byl jeden z výrazných objevů loňského ročníku, kdy to v Irském stanu rozjeli tak, až se bubeník Jeník málem zramoval pádem ze své bubenické židličky. Od té doby mají ze sebou zkušenosti z celých dvou dalších koncertů, takže se můžeme těšit na pořádný punk.

Havlovy kraťasy (15:30)

Byl jsem nepříliš dávno pozván na nespecifikované divadelní představení do sklepního suterénu sokolovny ve Svratce zvaného klub Plísňák. A s velkým potěšením jsem shlédl dvě Havlovy jednoaktovky Vernisáž a Ela, Hela a stop – ve velmi svěžím provedení mladými lidmi z divadelního spolku GT Hlinsko (gthlinsko.cz). Pokud máte rádi absurdní divadlo, jistě představení oceníte.

Fanfán Tulipán (17:20)

Hravou jazzovou kapelu Fanfán Tulipán založila v roce 2009 Eliška Svobodová, v té době studentka skladby na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Hned příští rok zvítězili ve finále soutěže v rámci festivalu Mladí ladí jazz a vyhráli české kolo mezinárodní soutěže Jazz Prix. Zvuk kapely stojí hlavně na souzvuku flétny Štěpána Zbytovského (též Noční optika) a Eliščiny profesionální melodiky (klávesové foukací harmoniky) značky Hammond. Nahráli CD Polyorama a letos vydali živé EP Vulpea Lunatică.

Memory band (19:00)

Memory Band už je možno počítat mezi stálice Irského stanu. Toto uskupení složené z přátel a organizátorů našeho festivalu zahraje především české coververze písní Boba Dylana, známé i neznámé. Jejich největší fanoušek Michal Kadlec je očekáván v první řadě.