Sobota

OOPS

V sobotu odpoledne se jako první představí na pódiu mladá svitavská kapela tvořená bratry Kellerovými a jejich dvěma bratranci (rovněž Kellerovými) a probudí poslední ospalce svým svěžím rockem inspirovaným devadesátkovým neo-punkem a funkem. Patří k drobným radostem pořadatele, když může na festivale přivítat muzikanty, které si pamatuje z ročníků ne tak dávných, jak se jako děti prohánějí po parku. No, dost nostalgie, oni sami by mi teď asi řekli, že už jim je dvanáct a senilní kecy starců nejsou zvědaví.

Více o kapele OOPS

Šoulet

Jak už napovídá název, tato pražská parta hudebně vychází z klezmeru, který je podpořený punkovým drajvem a občas volně přechází do swingu. Plně akustické nástrojové obsazení sestává z banja/ukulele, fagotu, hoboje, houslí, tuby, bicích a různých druhů zpěvu, rapu a jódlování. Repertoár obsahuje jak autorskou tvorbu, tak převzaté písně v jidiš a hebrejštině. Texty jsou lehkomyslné i vážné a melodie veselé i smutné, často se obě polohy vystřídají v rámci jedné skladby. Právě umění vyvážit tyto dvě protichůdné nálady je důvod, proč máme klezmer tak rádi.

Více o kapele Šoulet

Marnatosnaha

Pojmenuje-li někdo kapelu Marnatosnaha, je zřejmé, že necílí na hitparády. První tři čtvrtiny její více než dvacetileté existence hráli členové této skupiny jen jako doprovod společného zpěvu ve shromážděních Církve bratrské ve Zlíně, jejich hudební záběr i um ale přesahoval “hranice žánru”, takže časem vyvzlínali na duchovní i světská pódia a do radiových vln. Těšit se můžeme na balkánské lidovky, středověké písně, zhudebněné básně i blues. Občas spolupracují se členy zvolenské kapely ZVA 12-28 band, není vyloučeno, že některého z nich uvidíme a uslyšíme v Bludníku jako hosta.

Více o kapele Marnatosnaha

Cermaque

Konečně můžeme v Jimramově přivítat jednoho z nejvýraznějších písničkářů současné mladé generace. Čerstvě třicetiletý Jakub Čermák vystupující pod jménem Cermaque již stihl vydat tři básnické sbírky a nahrát sedm autorských alb, některé se svou doprovodnou kapelou Circus Cermaque. Aktuální album Gravitace, které vyšlo letos na jaře, nahrál se svou ženou Iamme Candlewick, s níž teď vystupuje v duu.

Více o kapele Cermaque

Safenat Paneach

Za tajemným názvem se skrývá parta muzikantů, kteří budou nejspíš povědomí většině návštěvníků křesťanských festivalů. Kapela totiž předloni povstala z popela Noi, Ram Adonai, Beziluze a dalších, dnes již zaniklých skupin. Textově čerpá Safenat Paneach z české duchovní poesie, těšit se můžete například na básně Martina „Magora“ Jirouse, Bohuslava Reynka nebo Jana Skácela, podbarvené zemitým hard-rockem. První, zatím anonymní deska, má vyjít během letošního roku.

Více o kapele Safenat Paneach

The Entropies (CZE/IR)

Už jste někdy slyšeli píseň zpívanou v Perštině? Letos budete mít tu možnost v sobotu večer, kdy se na pódiu představí brněnská kapela Entropies, seskupená kolem íránského hudebníka Soheila Shaldoo, který jednak v tomto jazyce skládá své písně a jednak zhudebňuje básně středověkého básníka Rumiho. Také svou hudbou je tato skupina v našem prostředí výjimečná, protože se v ní prolínají orientální melodie, hrané na housle a violoncello, s rockovými riffy na kytaru a dynamickými bicími. V současnosti připravují svou první desku.

Více o kapele The Entropies (CZE/IR)

Bratři Ebenové

Bratři Kryštof, Marek a David Ebenové vystupovali s Markovými písničkami, jak je zaznamenává debutové album Malé písně do tmy (1984), na Portách od samého začátku 80. let. Po roce 1990 svoji činnost utlumili a nekoncertovali, ale ani ten drobný zádrhel, že jako kapela v podstatě neexistovali, jim nezabránil nahrát s muzikanty z Etc… a Jaromírem Honzákem, který hostoval už na Malých písních do tmy, jedno z nejlepších českých alb 90. let – Tichou domácnost (1995). Na pódia se vrátili až s dalším albem Já na tom dělám (2002) a od té doby v doprovodu Etc…, zajišťujících, aby se hrálo elektricky s bicíma, a páně Honzákova kontrabasu úspěšně brázdí české luhy a háje. Zatím posledním albem je předloňský Čas holin.

Více o kapele Bratři Ebenové

Budoár Staré Dámy

Dnes už stálice brněnské alternativní scény se v Jimramově představila před dvanácti lety jako mladá, dravá, ze 3/5 ženská kapela. Po četných personálních změnách platí už jen první dva přívlastky. Budoár se patrně řídí heslem „nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“, protože nejen obsazení, ale i hudební stránka prochází neustálými proměnami. Některá poznávací znamení jej ale provází od začátku – výrazný hlas frontmanky Marty, texty s nádechem poetismu a surrealismu a záměrná neučesanost projevu. Kapela doposud vydala čtyři oficiální alba, naposledy vyšlo v roce 2012 CD Láva.

Více o kapele Budoár Staré Dámy

Letrourou

Více o kapele Letrourou

The Chancers (CZE/UK)

Bitosti

Zakončení festivalových dní letos obstarávají pražské nu-jazzové instrumentální kvartety. Tentokrát se můžete těšit na Bitosti a jejich drum’n’bassový zvuk s výraznou trubkou frontmana Radima Knappa. Kapela vznikla v roce 2010, loni vydala album Cliché Original.

Více o kapele Bitosti