Sobota

Yetti

Pamětníci mezi vámi si možná vybaví, že v roce 2007 hrála na Jimramově kapela Po stopách Yettiho. Toto uskupení se v roce 2011 přeměnilo na kapelu Yetti, která letos odstartuje sobotní odpoledne. Žánr se posunul blíže k nové vlně, obměnilo se složení, ale hlavní cíl kapely je zůstal stejný – šířit povědomí o sněžném muži a jeho zvycích.

PPLP

Počátky se datují již k roku 1991, a od té doby s Ondřejem Pellarem prošlo „pavilonem lehčích případů” mnoho muzikantů. Dr. Pellar a jeho kolegové a kolegyně jemně, křehce, křepce i s charakteristickou ironií nahlédnou mnohá témata a podniknou pár ohleduplných výletů do lidského nitra. Jistě vás rádi vezmou s sebou a poodkryjí své terapeutické metody. Jejich účinky budete moci posoudit nejdříve na 2. vernisáži výstavy v akustické sestavě, pak na hlavním pódiu v Bludníku, a nakonec dokonce i v Irském stanu.

Koza na útesu Zdivočelý pletivo

Více na zdivocelypletivo.cz/prvni.html

Biorchestr

Aleš Pilgr, bubeník Květů (Jimramov 2010 a 2014) a Těch Syčáků (2012), přijede tentokrát se svým sólovým projektem spuštěným vydáním prvního alba Nos na stůl v roce 2006, ke kterému postupem času přizval svou ženu Janu a cellistu Tomáše Jenčeka. Aleš doprovází své vtipné popěvky na kytaru či mandolínu. Hromadě chrastítek a jiných zvuk vyluzujících předmětů, které se obvykle válí všude možně kolem Alešovy bicí soupravy, tentokrát vládne Jana. Vydali již čtyři alba, nejnovější je loňské Io pojmenované po Jupiterově měsíci.

Více na bandzone.cz/papucka

Jiří Smrž

Konečně můžeme v Jimramově přivítat jednoho z našich nejvýraznějších písničkářů současnosti. Šedesátiletý Jiří Smrž začínal s hudbou již na konci 70. let, v osmdesátých spolupracoval se skupinou Minnesengři, jeho současná písničkářská dráha započala ale až v roce 2001, kdy vydal své první sólové album. Od té doby vydal další dvě, obě oceněné Andělem v kategorii folk & country. Charismatický přednes a jistá naléhavost jsou doprovodnými znaky písní, které prostě musí ven, musí zaznít. Neznám žádné tak silné české písně o ukrajinských dělnících u nás či o tom, jak se nás dotýká válka v Iráku. Jiřího Smrže bude v Bludníku doprovázet americký houslista Benjamin Lovett.

Více na bandzone.cz/jirismrz

Gazdina Roba

Gazdina roba už rozhodně není žádná mladice – o počátcích této brněnské rockové skupiny panují dohady, jisté ale je, že už nejméně deset let tu s námi je. Což asi většina z vás nevěděla, protože více koncertovat začali teprve loni, předchozí léta strávila kapela převážně ve zkušebnách a studiích, nebo měla tvůrčí přestávku. Za tu dobu vznikla tři dema a loňské album s příznačným názvem Deset let jsme se neviděli. Díky tomuto přístupu se ale Gazdina roba uvedla na veřejnosti s vyzrálými písněmi, ve kterých se odráží zkušenosti muzikantské i životní.

Více na bandzone.cz/gazdinaroba

Jan Galach Band (PL)

Osmičlenná polská formace, vedená houslistou Janem Gałachem staví svou hudbu na bluesovém základě, který obohacuje o prvky jazz-rocku a funky. V české kotlině zatím příliš známá není, zato doma si za čtyři roky své existence získala slušné renomé – jen v posledních dvou letech ji magazín Twoj Blues vyhlásil nejlepší bluesovou kapelou. Stihla už také hrát v zámoří, když reprezentovala Polsko na International Blues Chalenge v Memphisu. Těšit se můžeme na interpretace slavných klasik i zbrusu nové písně z letošního alba, které svým podmanivým hlasem zazpívá Karolina Cygonek.

Jablkoň

Tak prý Jablkoň nebyla v Bludníku od roku 2002. Co nám tedy skupina, kde se podle očitého svědectví Jiřího Černého (a tomu nemáme důvod nevěřit) setkal Georg Friedrich Händel s pračlověkem, přiveze? Skupina, která by si zasloužila vlastní Wikipedii, kde bychom mohli nalézt definice pojmů jako Malá lesní či Velká polní Jablkoň, Půljablkoň, Symfonická Jablkoň, Pulitr, Baba Aga, Krajina Ró, Anička a letadýlko a Sentimentální Němec. Řekl bych, že přiveze asi od každého něco. Děkuji, děkuji, to zrovna potřebuji.

Více na bandzone.cz/jablkon

Vintage Wine

Na přelomu soboty a neděle nám tahle pražská parta nabídne ochutnávku vína nevšední chuti – dominantní jsou tóny irských houslí a námořnických popěvků, na spodním patře ale plně vyniká ostřejší aroma zemitého punku. Na každý pád se jedná o mok, který zahřeje na těle i na duchu, zahání chmury a vyvolává potřebu tančit na stole nebo aspoň u pódia.

Více na bandzone.cz/vintagewine

Ting (USA/MEX/CZ)

S programem v Bludníku se rozloučíme zvesela – za zvuků reggae, rocku, hip-hopu, swingu a dalších stylů, jejichž průnikem je žánr, samotnou kapelou nazvaný „Praggamuffin“. Osmičlenný ansámbl sestává ze tří amerických světoběžníků a jejich českých kamarádů, doposud vydali dvě alba – Man vs Wild (2013) a letošní Born for a Storm. Z jejich písní sálá pozitivní energie a odhodlání roztančit všechno co má nohy, proto jsme si Ting pošetřili na noc, kdy se citelně ochladí a bude potřeba naložit pod kotel.

Více na bandzone.cz/ting