Pátek

Karel na nákupech

Festival Otevřeno Jimramov podporuje regionální produkty. A tak ho zahájí skupina Karel na nákupech, což je produkt, k jehož výrobě byly použity výhradně ingredience z Vysočiny. Na trhu se objevuje už nějakých 10 let, za tu dobu prošel několika facelifty, také rozšířili své portfolio o CD Pojízdná prodejna (2008), ale marketingová filosofie se nezměnila – pomocí návykových, popově folk-rockových melodií a chytrých textů snadno proniknout k peněžen… ehm k srdcím zákazníků. Doporučuje šest z pěti odborníků.

Více na bandzone.cz/karelnanakupech

The Weathermakers

V Jimramově není nijak výjimečné, že ti, kdo léta stávali pod pódiem, se najednou objeví i na něm coby účinkující. Letos tuto roli naplní The Weathermakers, brněnská bluesová kapela, která místo prověřené a provařené klasiky hraje hudbu mladých mistrů, tedy svoje vlastní kousky z delty šikága. Jako akustické duo ji založili v roce 2010 Honza Fic a Kuba Svoboda, časem elektrifikovali a přidali rytmiku. Těšit se můžeme na kompletní čtyřku vybavenou některými vlastnoručně zhotovenými hudebními nástroji, která kromě svého setu na hlavním pódiu jistě rozpohybuje i Irský stan.

Více na bandzone.cz/theweathermakers

Jazzibaba

Trio působící od roku 2006 začínalo s jazzovými lidovkami a vybranými fláky žánrově na pomezí jazzu, funku a blues. Zpěvák a kytarista skupiny Robert Frei rád zmiňuje nedorozumění, když na jejich koncert přislo publikum poněkud jiného žánrového ražení v domnění, že se zúčastní koncertu Jazz i Abba. Jaké překvapení muselo nastat, když se nerozezněly tklivé tóny severského popu, ale groove, který donutí podupávat si do rytmu snad i lampy udržující večerní atmosféru Bludníku.

Více na bandzone.cz/jazzibaba

Phil Shoenfelt & Southern Cross (UK/CZE)

Anglický zpěvák a autor syrových románů o závislosti na drogách (částečně autobiografických) usazený posledních 20 let v Praze na Žižkově Phil Shoenfelt se na Jimramově velmi dobře uvedl v letech 2000 a 2003 s kapelou Southern Cross. S touto kapelou hraje dodnes ať už pod tímto názvem nebo pod jednoslovným „Shoenfelt“. Kromě toho také vystupoval v komornějším složení např. jen s houslistou Pavlem Cinglem či v poslední době v duu s kytaristou Davidem Babkou. V plném kapelním obsazení se můžeme těšit na ryzí rockový zážitek, od bicích podpořený Jaroslavem Kvasničkou, který v Bludníku hrál loni s Plastiky.

Meccaverius Society

Post-rocku jsme si zatím na Jimramově moc neužili, o jeho matematické odnoži ani nemluvě. To se změní v pátek kolem půlnoci, kdy přijde řada na Meccaverius Society. Ti vykročí nejen mimo zavedené žánry, ale také mimo pódium – přivezou si totiž vlastní stage, která slouží zároveň jako trojstranné promítací plátno. K výslednému dojmu přispívají v případě téhle skupiny hudba a vizuální složka rovnými díly, dohromady vytváří mix dojmů, který vás na chvíli vtáhne do jiného světa. Dovolím si předvídat, že pro řadu návštěvníků půjde o objev ro(c)ku…