Sobota

David Andrš – bubenický workshop

Místo divadla nás letos čeká trochu akčnější záležitost. Máte také občas chuť si do něčeho pořádně praštit? No vidíte. Tady vám to nejen nebude nikdo rozmlouvat, ale ještě se můžete přiučit různým finesám.

youtu.be/miPsZ-WtVsY?t=21s

Tayna

Křehké ambient-ethno-folkové duo, které tvoří zpěvačka Lubica Christophory doprovázená na kytaru nebo kontrabas Matinem E. Kyšperským (Květy), si můžeme vychutnat v sobotní poledne v galerii při „druhé vernisáži“.

www.bandzone.cz/tayna

Boötes

Sobotní set odstartuje dva roky stará pětičlenná kapela. Je téměř místní, vznikla totiž na poličském gymnáziu. Jméno si zvolila podle souhvězdí Pastýře, které se nachází poblíž oje Velkého vozu.

bandzone.cz/bootes

Skajana

Jak už naznačuje její název, hudebně tato po letech obnovená kapela vychází z „dvoutónové muziky“ a příbuzných žánrů, ale také z české nové vlny 80. let. Za bicími si budete moci vychutnat slovutného Megašéfa, bez nějž by se v Jimramově netočili nejen pankáčové, ale ani hradební Otakárci a vůbec.

www.skajana.cz

Deliwery

Podle legendy tato punk-rocková úderka z Prahy vznikla již roku 2003 jakožto fiktivní uskupení, jehož tvůrci to pak nevydrželi a začali koncem roku 2005 skutečně vystupovat. Po několika demonahrávkách vydali v roce 2008 album Kočky jsou vrženy a loni aktuální Ruce vzhůru. Energickou sestavu se dvěma kytarami, basou a bicími ještě zpestřuje zpěvačka Bára, která stíhá zpívat i hrát na saxofon a příčnou flétnu.

bandzone.cz/deliwery

Listolet

Když se v roce 2007 rozpadla zlínská skupina Krutý omyl, zbylo po ní ještě dost nerealizovaného materiálu. Během roku 2008 se jej povedlo zaznamenat alespoň jako výsledek jednorázového studiového projektu. Po nějaké době, zhruba před dvěma lety, pak z onoho studiového projektu vyrostla současná folkrocková kapela a původní album vyšlo po důkladné revizi u Indies Scope. Domovem kapely je nyní Brno.

bandzone.cz/listolet

Vzpomínka na Irenu

S Irenou Škeříkovou, evangelickou farářkou a zpěvačkou nevšedního hlasu i výrazu, jsme se v Jimramově pravidelně setkávali na i pod pódiem zvláště v 90. letech. Uváděla druhý, třetí a desátý ročník festivalu, v roce 2003 na něm zazpívala s obnovenými Ejhle. Loni v říjnu po dlouholetém statečném boji podlehla rakovině.

Kromě Jardy Plíška, Jirky Schneidera a Pavla Kočnara – spoluhráčů ze skupiny Ejhle – na ni písničkami, které spolu hrávali na Jirchářích, v Kobylisích i různě jinde, vzpomenou také její spolužáci Zdeněk Šorm (Lídl & Velík), Štěpán Hájek (Lídl & Velík) a Ondřej Halama (Lídl & Velík, Pranic).

cs.wikipedia.org/wiki/Ejhle

soundcloud.com/ejhle/sets

bandzone.cz/lidlvelik

www.pranic.cz

Noční optika

Instrumentální jazzové kvinteto s artificiálními i bigbítovými vlivy si možná pamatujete z roku 2007, kdy v Bludníku představilo svůj repertoár z alba Herbarium. Jsme o několik let dál, kapele je už 12 let a v roce 2011 vydala svou druhou placku Strojek z půdy. Stále se ale můžeme těšit na rafinované skladby Jakuba Dvořáčka a Miroslava Noska. Dva ze členů kvinteta jsou zároveň členy souboru Transitus Irregularis, který uslyšíme v neděli.

www.nocnioptika.net

Roman Dragoun

Legenda českého progresivního rocku se objevuje za klávesami a mikrofonem už od 70. let, nejprve v brněnských kapelách Regenerace a Progres 2 (LP Třetí kniha džunglí), pak zakládá vlastní Futurum, s nímž natáčí desky Ostrov země a Jedinečná šance a získává cenu za zpěv na festivale Vokalíza (strejček Tom to pamatuje na vlastní oči a uši, ale Futurum ho tenkrát moc neohromilo). Koncem 80. let mu hází lano Michal Pavlíček do Stromboli (LP Shut Down), po revoluci pak spolupracuje s kdekým, až v roce 1996 vydává sólové album Stín mý krve, tehdy také zpívá titulní roli v českém nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar. Další sólová deska Slunci blíž vychází na začátku nového milénia, na sklonku jeho první dekády do třetice Otlučená srdce a loni komorní Piano (pro strejčka Toma česká deska roku).

www.romandragoun.cz

Aku Aku

Pokud jste se vyskytli v Jimramově v době festivalu před devatenácti lety, nemohli jste teplickou undergroundovou legendu Aku Aku přeslechnout a ani jste se nemuseli nacházet přímo v Bludníku. Spolu se Sluníčkem (s mladičkou Lenkou Dusilovou) předvedla mnohem hutnější zvuk, než bylo do té doby zvykem, a housle Slávka Neuhöfera vábily četné přítomné ke skotačení jako krysařova píšťala (jen ty následky byly mnohem příjemnější). Dva roky poté ale kapela skončila a vypadalo to, že zbydou jenom vzpomínky, vinyl Humanquake a cédéčko Mezi psem a vlkem. V novém miléniu ale začaly nejprve znovu vycházet staré nahrávky a v roce 2006 došlo k obnovení činnosti. Pamětníci zamáčknou slzu, mladší kousky si doplní vzdělání, ale hlavně si užijeme vrchovatou naběračku lidotřesení.

www.aku-aku.cz

Caktus Showband

Stejně jako loni, i letos nás roztancuje Caktus. Kapela vznikla roku 2002, postupně se původně pětičlenná sestava rozrostla o dechovou sekci a vokalistky na stávajících deset členů. Jejich hudba vychází z fosilního rock’n’rollu, blues a swingu, repertoár sestává z vlastní tvorby i upravených klasických hitů. Jak název napovídá, důležitou devizou kapely je pódiová show, zejména pak exhibice frontmana Dana Knotka. V roce 2011 vydala kapela živé CD Back to Futurum.

www.caktus.cz

Nano

Večer zakončíme s mladou indie-elektro-popovou pražskou kapelou. Čtyřčlenná sestava vznikla v roce 2010 setkáním členů ska scény s indie-elektroniky. Loni v říjnu kapela vydala první album 2am Bedroom Songs plné chytlavých energických songů v angličtině. Zpěvačka Marquet se představila v Bludníku již předloni s Basta Fidelem.

bandzone.cz/nano

O výše uvedené anotace se podělili Ben Skála a strejček Tom. Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami a událostmi vůbec nemusí být náhodná.