Země královny ze Sáby

Pavlína Buzková nám přiblíží své zážitky, zkušenosti a fotografie z práce Diakonie v Etiopii. Ta se tam věnuje podpoře žen – samoživitelek pečujících o sirotky, které jsou obětmi epidemie AIDS, aby zajistily sobě a dětem dlouhodobou možnost obživy.

hrp.diakonie.cz/projekty-v-zahranici/etiopie

Votom Potom

Hudebně festival zahájí čtyřčlenná rocková formace z Vysokého Mýta, která vznikla před třemi lety na půdě tamního gymnázia. Na začátku letošního roku vydali sedmipísničkové CD Schrödingerova kočka, znějící ohlasy hudby, kterou v jejich letech vzývali jejich otcové (ano, stříbrná sedmdesátá – cepelíni, párpli, juriáši, sabati, …), ale přesto mladé a současné.

bandzone.cz/votompotom

Mrakoplaš

Řádně usazené pražské bluesové partě už pomalu táhne na dvacítku. Dala se dohromady v roce 1995, v současné sestavě hraje od roku 2006. Po několika demonahrávkách (1996, 1997) a eponymní debutové desce (1999) vyšlo v roce 2010 konečně i první oficiální album Děti této noci. Naprostou většinu písní píše frontman Pavel Lipták, v sestavě dvě kytary, basa, foukací harmonika a bicí pak ožívají v bluesových, folkových i rockových aranžmá. Kapela se jmenuje podle postavy z knih Terryho Pratcheta.

www.mrakoplas.cz

Jericho

Svět se mění a je prý v krizi, buďme proto vděčni za nějaké jistoty. My nabízíme dokonce dvě: vedle „Jimramovské topinky“ také kapelu, pro kterou je festival Otevřeno takřka domovskou scénou. Biblické Jericho je více než tři tisíce let v rozvalinách, to naše teprve necelých třicet, ale opět povstává z prachu se svým dřevním blues rockem, který teprve pozvolna začíná uhelnatět.

bandzone.cz/jericho86

Slapdash

S postupujícím večerem bude přikládat pod kotlem pražské rockabilly trio Slapdash. Členové kapely se tomuto žánru věnují od 90. let, v roce 2005 se sešli s vidinou občasného společného hraní, to ale brzy přerostlo v regulérní kapelu ve složení kytara – kontrabas – bicí. Hrají převážně vlastní tvorbu doplněnou o převzaté hity od 50. let po současnost. Postupem času přešli od rockabilly k neorockabilly s vlivy punku, jak dokazuje i album Slapdash – neorockabilly z roku 2009.

bandzone.cz/slapdash

Lipless Lincoln and the Sinners

Po loňských Oben ohne orchestra tu máme další kapelu z plodné pražské líhně zvané obdivně Ortopfanni. Skupina vznikla v roce 2007 na základu ze starších projektů a její hudbu můžeme pro nedostatek lepších slov snad nazvat alternativou či undergroundem. Na kontě má dvě alba Čínské zelí a Postrach moře Laptěvů z dávných počátků a aktuální album Smrt buřičům. Jejich výrazného frontmana, autora repertoáru a mj. také šéfredaktora časopisu Protestant Jana Škroba si letos užijete rovněž jako moderátora festivalu.

bandzone.cz/liplesslincolnandthesinners

O výše uvedené anotace se podělili Ben Skála a strejček Tom. Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami a událostmi vůbec nemusí být náhodná.