Sobota

Emergency Exit

Kapela, která se zhlédla v rocku a bluesrocku 60. let, vznikla před šesti lety v Rožnově pod Radhoštěm na základech rozpadající se instrumentální kapely Aspirin. Nahráli už několik demosnímků s písněmi v angličtině. Složením „klasický liverpool“ obohacený o zpěvačku Lucii Knytlovou a hostujícího saxofonistu Jana Kolaříka.

emergencyexit.wz.cz

Neznámý písničkář Vít Šujan

Návštěvníci Irského stanu znají Vítkovy písničky již od loňska a při nedělním koncertu Quakvarteta jsme mohli obdivovat jeho brilantní hru na kontrabas. Nyní ho tedy uslyšíme na hlavní scéně. A ještě pár informací z jeho webu:

Tento kdysi mladý a nadějný a v současnosti už jen nadějný umělec, zejména dramatik, skladatel, básník a textař, také ovšem herec, multiinstrumentalista a při užití falsetu zpěvák více než tříoktávového rozsahu, podmanivé barvy a strhujícího výrazu, má na svém autorském kontě více než sedm tuctů písňových textů vesměs na vlastní melodie, samizdatovou sbírku povídek a spontáních básní Seprané kdysi a román v dopisech Jak umírat, tři autorská CD s artificiálními úpravami moravského folklóru, „mŠi acapella“ pro komorní smíšený sbor, 7 vlastních divadelních her (2 jako spoluautor), 5 pohádkových příběhů na cizí námět, na půl kopy scénářů komponovaných divadelních večerů a vlastních koncertních vystoupení mj. recitál PověZte je vejš, večer westernových melodií Od Západu postupně přibývání Divokosti, místy Western ad.

Během svého dvacetiletého působení na hudební a divadelní scéně prošel několika žánrově různorodými soubory, orchestry a kapelami. např. jako autor a interpret kapel Portaš, Svícen aj., Divadelního spolku Slawjena apod. V současnosti pravidelně doprovází zpěvačku Soňu Jányovou, hraje s kapelami Quakvarteto, Rivus, St. Medicimbal. Jeho sólová vystoupení se nachází kdesi v průsečíku písničkářského koncertu, komorního monodramatu a improvizované talk-(folk-)show.

Blízkými pro jeho autorská východiska jsou zejména Miki Ryvola, Robert Křesťan, Leoš Janáček, Ludvík Vaculík, Bob Dylan, Leonard Cohen, Henri Miller, Vincent van Gogh, Milada Horáková, František Kriegel a jistě mnozí další.

solisart.cz/artists/vit-sujan

Zelené koule

Dva zarostlí fyzikáři. Zdeněk s Josefem. Kytara a šroubovák. Ekopunkové písně o tom, jak je pěkné chodit do lesa, jezdit na kole a stopem. Zážitek. Poučení o významu slov typu ekosystém a ekostopa. Nejasnosti jak moc vážně to tihle dva vlastně myslí. Většinou je doprovází Granule na housle, vlastním nákladem vydali už dvě alba. La comadreja a Eko-system underground.

koule.takyryba.org

Častuška blues

Trio hrající převážně zhudebněné texty ruských básníků v originále. Předloni, nedlouho po jejich vzniku, jste je ještě jako duo Alexej Smorčkov a Petr Bachtjan mohli potkat v Irském stanu. Tehdy také vydali demo Po kus. Loni se k nim přidala Marie Perná, která se na Jimramově představila v kapelách Kocour for president a Českej chleba.

www.facebook.com/pages/Častuška-blues/120254784694335

Gamba blues band

„Teprve v pětadevedáseti letech budete mít dost životních zkušeností, abyste mohli zahrát vopravdický blues.“ Tak se praví na jejich webu. Součet věku členů kapely je již opravdu úctyhodný, ale hudba v podání teto kapely je velmi energická a výživná, příznivce žánru jistě potěší!

www.gambabluesband.com

Žamboši

Původně duo vsetínského folkového písničkáře Jana Žambocha se Stanislavou Brahovou, které začalo vystupovat již skoro před deseti lety. Za tu dobu se k nim přidal hráč na djembe Jiří Nedavaška, Stanislava se už jmenuje Žambochová a na kontě mají dvě desky (To se to hraje… a Přituhuje), obě oceněné Andělem ve folkové kategorii. Nejvíce si ceníme vtipných rýmů, nečekaných point a vůbec hry se slovy, měli bychom si ale všímat i zajímavých lichých rytmů a dalších hudebních nápadů. Jedna z nejvýraznějších mladých formací české folkové scény.

www.zambosi.cz

David Evans

David Evans hrál blues už v letech, kdy strejček Tom ještě cucal mateřský mlíko. Jeho prvním spoluhráčem byl Al „Blind Owl“ Wilson předtím, než se dal ke Canned Heat a ohromil s nimi Woodstock. Kromě hraní, při němž kromě svých rodných Států procestoval i Evropu a Jižní Ameriku, napsal o blues řadu knih (např. monografii Tommy Johnsona) a produkoval přes 50 bluesových elpíček a cédéček. Na jeho letošním středoevropském turné, které se v Jimramově uzavře, ho budou mj. doprovázet naši známí Honza Sobotka a Pavel „Kulička“ Všianský.

www.myspace.com/uncledavidevans

Traband

Jarda Svoboda. Jana Kaplanová. Václav Pohl. Robert Škarda. Poslední tři alba = tři Andělé. Několik větších přestávek v nedávné době nyní svým fanouškům čile vynahrazují. A tak už rok po albu Domasa by mělo v době Jimramova být venku nové CD a dokonce DVD.

www.traband.net

Eliata

Eliatu jsme v Jimramově mohli slyšet přesně před deseti lety. Strýčkovi Tomovi přibylo od té doby přibylo na bradě pár bílých chlupů, ale Eliata je pořád v plné síle. Na kontě má sice stále jen také už deset let starou desku Tvůj plamen, ale repertoár pravidelně doplňuje.

www.eliata.cz

Blackies

Pamatujete Lynyrd Skynyrd? Chcete snad říct, že nevíte, kdo to byli bratři Allmanové (pozor, neplést s bratry Daltonovými)? A co Molly „Sekerka“? Ani teď se nerozsvítilo? Nejvyšší čas doplnit si vzdělání! Jižanský rock jsme ještě v Jimramově neměli, ale díky jednomu spřátelenému kytaristovi to letos napravíme.

www.blackies.cz

Jan Doležel

A kdo si bude chtít odpočinout od festivalového rachotu, může v pátek i v sobotu večer zajít do evangelického kostela, kde mladý sólový varhaník Jan Doležel provede Bachův Dobře temperovaný klavír v úpravě pro varhany. Těšíme se.

janvitinger.cz/?page_id=355

O výše uvedené anotace se podělili Ben Skála a strejček Tom. Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami a událostmi vůbec nemusí být náhodná.