Pátek
Hudba na pódiu
The Dust (18:00-18:50)
Až z Valašského Meziříčí přijede tato sedmičlenná kapela, aby odstartovala letošní ročník festivalu Otevřeno Jimramov. Chytlavý melodický rock, obohacený o prvky jazzu a elektroniky je to pravé koření, které dodá pátečnímu podvečeru nenapodobitelnou festivalovou atmosféru. Písně The Dust pulsují radostnou energií, ale mají taky lehce nostalgický nádech – vlastně jako celý tenhle festival.
Corpulent Provocateur (19:50-20:40)
Jako další se na hlavní scéně představí trio, které vzniklo v roce 2014 v Pardubicích. První dva roky své existence byli (obrazně) zavření ve zkušebně, odkud se teď čím dál tím častěji vydávají dobývat pardubické i jiné hudební kluby. Hudba Corpulent Provocateur představuje zajímavý mix, jehož hlavní inspirací je grunge a indie scéna 90. let. Loni nahráli debutové album Nein.
https://cs-cz.facebook.com/corpulentprovocateur/
Cheap Tobacco (PL) (21:50-22:50)
Natalia Kwiatkowska se v Jimramově představila v roce 2015 s kapelou Jan Galach Band, která byla pro řadu návštěvníků výrazným objevem. Teď přijede se svojí skupinou Cheap Tobacco a my se tak můžeme těšit na svěží, moderně pojatý blues-rock s texty v libozvučné polštině. Skupina pravidelně vystupuje na největších polských bluesových festivalech, daří se jí i v zahraničí. Za šest let své existence už posbírala řadu ocenění – mj. Objev roku 2013 v anketě magazínu Twój Blues nebo 1. místo od návštěvníků Blues Aperitive v Šumperku.
https://cs-cz.facebook.com/cheaptobaccoband/
Už jsme doma (23:20-00:20)
Po 11 letech do Jimramova zavítají legendární ÚJéDéčka. Kapela, seskupená kolem básníka a skladatele Miroslava Waneka vzešla v 80. letech z podhoubí punku a avantgardy. Od té doby se těší neutuchající oblibě, o čemž svědčí stovky odehraných koncertů u nás i v zahraničí (především v Americe, kde patří mezi nejznámější české kapely). Jejich hudba, která úspěšně vzdoruje pokusům o žánrové zaškatulkování, strhne svou punkovou přímočarostí a zároveň upoutá promyšlenou kompozicí. Podobné je to s texty, které šikovně pracují s minimalismem a provokací. Výrazným rysem Už jsme doma je také jejich spolupráce s výtvarníkem Martinem Velíškem.
Tygroo (00:50-01:40)
Co vznikne, když se potkají dva saxofony, tuba a bicí a rozhodnou se, že v tomhle složení zvládnou zahrát úplně cokoliv? Odpověď má šest písmen a zní Tygroo. Žánrová paleta téhle kapely tak sahá od balkánské dechovky přes funk po dubstep. To o sobě sice dnes tvrdí každá druhá zábavovka, Tygroo ovšem vyniká tím, jak přirozeně různé hudební vlivy spojuje, takže vznikají originální crossoverové skladby, které lze popsat třeba jako klezmer-hiphop, drum’n’brass nebo trashdisco. Kdo v pátek vydrží až do konce, rozhodně neudělá chybu.
Hudba ve stanu
Jitka Šuranská a Jiří Plocek (18:50-19:40)
Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská se od mládí věnovala klasické hudbě i lidovkám. V roce 2004 s mandolinistou a velkým milovníkem i znalcem moravského folklóru Jiřím Plockem (předtím působil v bluegrassových Poutnících a newgrassovém Teagrass) vytvořila duo Hudecká úderka, jehož první a jediná deska Písňobraní dostala Anděla. Pamětníci pamatují, že Jirka také připravil počátkem milénia řadu programů o world music pro legendární klub Středozemě (budiž mu země lehká), takže se můžeme těšit na milé setkání po letech.
http://jitkasuranska.cz/plocek-a-suranska/
Jednofázové kvasenie (SK) (20:40-21:30)
Čím byl pro český folk 70. let Šafrán, tím bylo pro slovenské písničkáře v 80. letech sdružení Slnovrat. Jejich společné koncerty především v bratislavském divadélku Roland mívaly atmosféru podobnou šafránským koncertům v klubu v Čáslavské či v Baráčnické Rychtě (pamětníci pamatují, ostatní si vygooglují). Již v rámci Slnovratu začalo duo Dušan Valúch a Karol Svozil, k němuž se vzápětí připojil Miloš Janoušek, vystupovat pod názvem Jednofázové kvasenie a po revoluci zůstali jedinými, kdo ještě (pravidelně občas) vystupují dodnes. Inteligentním humorem i poetičností („Biele ruže pivnej peny kvitnú v krígloch pod lipami …“, „Ako je ti, Yeti, v maskovacej sieti …“, „Vravím vám, tu niekde, zrejme neďaleko nás, musí byť raj. Veď aký môže byť akčný rádius staršieho archanjela stredného doletu?“) patří k tomu nejlepšímu, co nám Československo odkázalo a to bychom si neměli nechat uniknout.
http://www.jednofazovekvasenie.sk/
Jaroslav F. Pechar (22:50-23:20 a 0:20-0:50)
Farář z pražského Bráníku v Irském stanu či jeho okolí vystupoval již mnohokrát, v programu ale figuruje poprvé. Je totiž pravidelným účastníkem a tahounem spontánního jamování, při kterém doprovází společný zpěv na ukulele, kytaru či nohar (didgeridoo vyrobené z nohy figuríny). Protože je ale také zdatným veršotepcem, poslechneme si letos jeho autorskou tvorbu. Jardovy písně jsou vtipné a inteligentní výpovědi o životě křesťana v dnešním světě.
https://www.facebook.com/jaroslav.f.pechar